Živali
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Živali

Vse o živalih!
 
KazaloLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Morski prašiček

Go down 
AvtorSporočilo
Admin
Admin



Število prispevkov : 5
Join date : 16/05/2010

Morski prašiček Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Morski prašiček   Morski prašiček Icon_minitimeNed Maj 16, 2010 7:22 pm

Splošno

Geološke najdbe pričajo o tem, da so morski prašički na Zemlji prisotni že skoraj 40 milijonov let in so jih udomačili že med leti 9000 in 3000 pred našim štetjem. Morske prašičke so v Evropo prinesli španski osvajalci s svojih osvajalskih pohodov po Centralni in Južni Ameriki v 16. stoletju. Kot hišne ljubljence jih Evropejci poznamo že vsaj 400 let.
Morski prašički so eden izmed najbolj priljubljenih hišnih ljubljencev. Niso dragi ali zahtevni, so odporni in družabni. Spadajo med glodalce, saj imajo stalno rastoče zobe – glodače.

Morski prašiček Miha201

V novem domu

Ko kopujete morskega prašička, se zavedajte, da boste zanj mogli skrbeti 5-8, lahko tudi več let. Morska prašička morata biti vsaj dva, saj je eden zelo osamljen, pa čeprav se z njim veliko ukvarjate.

Morski prašički potrebujejo veliko kletko. Za enega ali dva je potrebna kletka z ploščino 0,7 m2, za tri 1 m2, za štiri 1,2 m2 itd..

Morski prašički so precej nezahtevni glodalci in je zanje enostavno skrbeti. Kljub temu pa morate vedeti, kaj potrebujejo za zdravo in zadovoljno življenje.

Ko morskega prašička prinesete domov, ga namestite v primerno veliko kletko s suhim in vpojnim nastilom, v kateri je tudi hišica, kamor se živalica lahko umakne in v njej počiva. Vaš novi ljubljenec potrebuje tudi posodico za hrano in vodo, pravilno prehrano in nekaj igrač, s katerimi se zamoti, kadar je sam.

Če boste morskemu prašičku posvetili dovolj časa, se vas bo kmalu navadil in vas pozdravljal z glasnim piskanjem.

Morski prašiček Katkapepa

Prehrana

Morski prašički imajo radi zelo pestro prehrano. So rastlinojedi, zato njihov obrok v glavnem sestavljajo trava, seno, sadeži kot so jabolka, jagode, paradižniki in zelenjava. Poleg tega pa jedo tudi semena različnih žitaric.

Ker pa so glodalci, mora njihova prehrana vsebovati dovolj vlaknine, s pomočjo katere obrabljajo svoje, stalno rastoče zobe. V kletko jim namestite mineralni kamen, ki pomaga obrabljati zobe, hkrati pa je odličen vir mineralov.

Posebnost morskih prašičkov je, da sami ne morejo proizvajati vitamina C, podobno kot ljudje, zato ga morajo dobiti s hrano ali vodo. Veliko vitamina C je v paprikah, peteršilju, sadju. Lahko pa ga dodajate tudi v obliki kapljic, bonbončkov ali drugih poslasticah.

Morski prašički jedo majhne obroke, vendar se hranijo pogosto, zato mora biti hrana stalno na voljo. Če je posoda za hrano pogosto prazna, je to znak, da je hrane v njej premalo. Svežo hrano jim dajajte zjutraj in ostanke pravočasno odstranite.
Predvsem mora morski prašiček vedno imeti na voljo dovolj sena ali sveže trave, saj zagotavljata pravilno obrabo zob in dobro prebavo. Glodanje sena ali trave morskega prašička kratkočasi in ga zaposli. Pazite, da je seno vedno čisto in suho, brez prahu. Seno je odličen nadomestek za svežo travo, vendar pa lahko travo tudi posadite ali kupite že pripravljeno travo, ki jo samo zalijete in počakate, da zraste. Tako je svež obrok vedno na voljo in morski prašiček ga bo z veseljem sprejel.

Sveža hrana
Svežo hrano uvajajte postopoma že pri mladičku. Majhne količine jabolk, zelja ali ohrovta, regrata, endivije ali detelje dodajajte vsakodnevni prehrani. Še posebno mladi morski prašički imajo hitro lahko prebavne težave zaradi preveč sveže hrane. Bodite previdni, da morski prašiček ne zaužije rastlin, ki so zanj strupene.

Cekofagija
Cekofagija je pri vseh glodalcih in kuncih normalen pojav. Gre za zauživanje cekotrofov - t.i. jutranje blato, ki je bogato s hranilnimi snovmi in vitamini, predvsem kratkoverižnimi maščobnimi kislinami in tudi koristnimi mikroorganizmi. Glodalci in kunci te svoje iztrebke pojedo zato, ker je njihova prehrana težko prebavljiva. Večinoma jo namreč sestavlja vlaknina (npr. celuloza), ki jo živali pri prvem prehodu skozi prebavila predelajo in šele, ko jo drugič zaužijejo v obliki iztrebkov, lahko izkoristijo tako pripravljene hranilne snovi.

Morski prašiček Miha

Zdravje

Zdrav morski prašiček je pozoren, ima jasne oči, suhe nosnice in čisto, bleščečo dlako. Iztrebki v kletki so majhni, trdni in podolgovate oblike. Če je kožuh brez leska, žival nima apetita, ima rane na koži, tekoče iztrebke ali izcedek iz nosa, je vaš ljubljenec najbrž bolan. Pogost vzrok bolezni je slaba higiena.
Tako kot kunci imajo tudi morski prašički lahko miazo – pojav, ko muhe ležejo jajčeca na dlako morskega prašička. Iz jajčec se razvijejo ličinke, ki se hranijo s kožo in povzročajo grde rane, ki se lahko vnamejo, če jih ne zdravimo. To bolezen enostavno preprečujemo z rednim čiščenjem kletke z blagim razkužilom in menjavanjem nastila.

Morski prašiček Morskiprasicekzobi

Socializacija in vzgoja

Morski prašički so izredno družabne živali in bodo najbolj srečni v družbi z drugim morskim prašičkom. Ker pa se izredno hitro razmnožujejo, priporočamo, da si izberete dva morska prašička istega spola. Prijazno osebje v trgovini prosite, da vam pomaga določiti spol in vam pokaže razliko med samčkom in samičko. Najbolje je, da sta oba morska prašička iz istega legla, da ne pride do pretepov. Če pa želite morske prašičke različnih spolov in ne želite mladičev, priporočamo kastracijo samca.

Ko morske prašičke prinesete domov, jim dajte čas, da se navadijo na novo okolje. Prvih nekaj dni se z njimi redno pogovarjajte in v kletko segajte z roko, da se je navadijo. Ko se vas ne bojijo več, jih lahko vzamete v roke. Pazite, da jih dvigate z obema rokama. Z eno roko objemite živalco okrog prsi, z drugo pa podprite zadek. Ko se navadijo prijemanja, se morski prašički zelo radi crkljajo. Morski prašički se tudi veliko oglašajo, z različnimi vrstami cviljenja in kmalu se jih boste naučili razumeti.

Igranje
Morski prašički se zelo radi igrajo in na razpolago so številne igrače, ki jih lahko glodajo in jim pomagajo vzdrževati zdrave zobe.
Tulce in kartonske škatle, ki so bili nekoč tako priljubljeni, odsvetujemo, saj so lepila in barve na njih lahko za živalico škodljivi.

Morski prašiček Pigpigpig

VIR, nekaj sem dodala tudi sama, iz svojega znanja in izkušenj
Nazaj na vrh Go down
https://zivalce.slovenianforum.com
 
Morski prašiček
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Živali :: Druge živali :: Mali sesalci-
Pojdi na: